Takvim

1 Haziran - 28 Temmuz 2022
1 Haziran - 28 Temmuz 2022
1 Haziran – 28 Temmuz 2022
27 - 28 - 29 Temmuz 2022
1 Ağustos - 22 Ağustos 2022
24 - 25 - 26 Ağustos 2022
Ekim Kasım (Tahmini) 2022
Aralık (Tahmini) 2022
Ocak - Şubat (Tahmini) 2023
01 Jan 2020 Sub Label

Program

İş Fikrini Ticarileştirmenin En Başarılı Yolu

2015 yılında TÜBİTAK 1512 1. Aşama Uygulayıcı Kuruluşu olarak başlatılan BİGG Erciyes programı ile 43 iş fikrinin ticarileştirilmesi sağlanmıştır.

 

İŞ FİKRİ BAŞVURULARI

BİGG Erciyes Programına katılabilmek için bir iş fikri ile başvuru yapılması yeterlidir.1 Haziran 2022-28 Temmuz 2022 tarihleri arasında yapılan başvurular değerlendirilmeye alınacaktır.  Girişimci adaylara hızlı değer sunabilmek için iş fikri başvuruları anında değerlendirmeye alınacaktır. Başvuru yapan adaylar eğitim ve mentorluk hizmetlerinden erkenden yararlanmaya başlayacaklardır.

İş fikri başvuru tarihleri;

1 Haziran 2022-28 Temmuz 2022

1512 Programı İşbirliği

1601-Yenilik Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Program kapsamında açılan BİGG Uygulayıcı Kuruluş Çağrısı değerlendirme süreci sonucunda Erciyes Teknopark A.Ş. ve Marmara Üniversitesi İnovasyon ve Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliği gerçekleştirmiştir.

 

BİGG Erciyes ve BİGG Marmara Programları 2020-2022 yılları arasında TÜBİTAK 1.Aşama faaliyetlerini birlikte yürütecektir.

DEĞERLENDİRME AŞAMALARI

TÜBİTAK tarafından yapılacak 2. Aşama değerlendirme öncesi BİGG Erciyes programında adaylara üç aşamadan oluşan değerlendirme sistemi uygulanacaktır.

 

Ön Değerlendirme Aşaması

Bu aşamada jüri heyeti her bir başvuru formunu detaylıca okuyarak iş fikrinin BİGG programına uygunluğu değerlendirilecektir. İş fikrinin teknoloji ve yenilik içerip içermediği bu aşamada kontrol edilecektir. Seçilen başvurular Olgunlaştırma Programına dahil edilecektir.

 

Birebir Değerlendirme Aşaması

Olgunlaştırma Programı kapsamında adaylara eğitim ve mentorluk hizmetleri verilerek iş fikirlerinin daha geniş açıdan geliştirilmesi sağlanacaktır. Bu sayede yeterli hazırlık yapamayan adayların bu aşamada elenmesinin önüne geçilecektir.

 

İş Planı Değerlendirme Aşaması

İyileştirme Programı kapsamında hazırlanan iş planları nitelikli şekilde hazırlanıp hazırlanmadığı jüri heyeti tarafından incelenecektir. Nitelikli hazırlanan iş planıları seçilerek TÜBİTAK 2.Aşamaya gönderilecektir

MENTOR GÖRÜŞMELERİ

BİGG Erciyes programına başvuran adaylar geniş bir mentor havuzuna erişmiş olacaklardır.

Teknik ve ticarileşme konularında uzmanlığa sahip mentorlar ile birlikte yürütülecek faaliyetler kapsamında iş fikri doğrulama çalışmaları, problem/çözüm uyumu, potansiyel müşteri ziyaretleri, ekip ve iş modeli oluşturma konularına ağırlık verilecektir.

Ön değerlendirme aşamasını geçen adaylara uygun mentor eşleştirmeleri yapılarak program boyunca düzenli mentor görüşmelerinin yapılması sağlanacaktır.

Potansiyel müşteri ziyaretleri ve doğrulama çalışmaları kapsamında mevcutta işbirliği içerisinde olunan kurum, kuruluş ve kişiler ile bağlantıya geçilerek adayların olası müşteriler ile görüşmeleri kolaylaştırılacaktır. Ziyaretlerden elde edinilen saha bilgileri jüri sunumuna aktarılacaktır.

EĞİTİMLER

Süreçte adaylara girişimcilik temalı yedi ana başlıkta eğitimler verilerek teknoloji girişimciliği konularında ilerlemeleri sağlanacaktır.

Ana başlıklar;

   Ar-Ge ve Yenilik Kavramı

   İş Fikri Doğrulama

   Patent Tarama

   Hızlı Prototipleme

   Kanvas İş Modeli

   Etkili İş Fikri Sunumu

   İş Planı Yazma

   Melek Yatırımcı Görüşmeleri